LEEB GS
Kevesebb géppel, rövidebb idő alatt, mindezt nagyobb teljesítménnyel. Talán ez a mondat jól jellemzi az összes Horsch gép alapelvét, így ez alól a Horsch Leeb permetezők sem kivételek.

A Landau központtal rendelkező gyáregység látja el a piacot Michael Horsch és Teodor Leeb által megálmodott vontatott, illetve önjáró permetezőkkel.

Általánosságban a GS típusról

A vontatott permetezők zászlós hajója a GS típus, amivel már a 2015 januárjában megrendezett AgrárGépShow kiállítás keretein belül a magyarországi közönség is megismerkedhetett. A keretvezérlési technológiát Nemzetközi Termékfejlesztési különdíjjal jutalmazta a szakmai zsűri.

A kiállítás után szinte egész májusban egy körút formájában működés közben is láthatták az érdeklődők, hogy mi is az a műszaki tartalom, amiről a szakemberek is elismerően nyilatkoztak.

Jelenleg a GS típuscsalád 6000, 7000 és 8000 literes tartállyal szerelt gépeket foglal magába. Az ésszerűség és átgondolt műszaki megvalósítás jellemzi a gépet. Az első, ami a szemlélőnek feltűnik, hogy a nagyméretű tartály kiváló minőségű, rozsdamentes acélból készült. A tartály formájának és a különböző egységek elhelyezésének köszönhetően a gép optimális súlyponttal és súlyelosztással rendelkezik, amely így könnyen vontathatóvá teszi a nagy befoglaló méretekkel rendelkező gépet. A nagyméretű tartályhoz egy nagy teljesítményű centrifugál szivattyú is párosul, ami az 1000 l/min szállítási teljesítményével a 8000 literes tartályt is mindössze 8 perc alatt tölti fel.

A különbség a részletekben rejlik – Boom Control aktív szórókeret vezérlés

Miben különbözik az eddig ismert megoldásoktól? A Horsch Leeb új fejlesztésű szórókeret szabályozása (Boom Control) lehetővé teszi a pontos és biztonságos szórókeret vezetést, olyan formában, ahogy ez eddig még nem volt lehetséges. Ez az aktív szórókeret-szabályozás egyedülálló, és alapköve az állományok kis szórásmagasságú permetezésének. A talajfelszín egyenetlenségeinek tökéletes követése, csak úgy lehetséges, ha a szórókeret mozgása teljesen független a permetező vázától. Ez által megvalósítható az optimális cseppméretű permetezés, alacsony elsodródási arány mellett. A szél és a hőség negatív hatásai minimalizálhatók.

Egy diplomamunka keretében, szélcsatornás kísérleteket végeztek a gyár szakemberei. Az eredmények azt mutatták, hogy ha a célfelülettől való távolságot felezzük, vagyis 50 cm-ről 25 cm-re csökkentett szórásmagasságnál, már 3 m/s szélerősségnél az elsodródás több mint 20 %-kal alacsonyabb lesz, és mindezt úgy, hogy a fúvókák jóval finomabb –kb. fele akkora méretű- cseppeket képeztek, ami további szórásminőségi előnyt is jelent. A kijuttatott permetlé mennyisége és a nyomás mindkét kísérlet esetében azonos volt.

Az új szórókeret-szabályozás és -vezérlés koncepciója az eddigi szórókeret függesztések pozitív tulajdonságainak ötvözésén alapul. A keret súrlódásmentesen (golyós csapágyazással), a tömegközépponthoz közel van felfüggesztve. Így a centrifugális erőknek, amelyek pl. a kanyarodásnál lépnek fel, gyakorlatilag nincs hatásuk a keret helyzetére. A szabad felfüggesztés és a szórókeret tehetetlensége következtében, a stabilitás még egyenetlen talajon is biztosított. A szabadon függő szórókeret egyenetlen terepen való jó szabályozhatósága miatt olyan vezérlés lett kifejlesztve, amely térirányú erőket közvetít a keretre a hatékony talajkövetés (kopírozás) céljából. Az erőket két nagynyomású levegős munkahenger viszi be a keretbe, amelyet így is sikerült szabad elmozdulásúra hagyni. Ez úgy lehetséges, hogy az elmozdulásokat végző szabályozó elem a szállító kocsi mozgásait valós időben leköveti, így a keretre nem juthatnak át a zavaró erők. Ha szükséges a lejtőkorrekció, akkor a szabályozó egység nyomást gyakorol egy rugalmas elemre, és a keretet körkörös irányba gyorsítja. Kevéssel a kívánt helyzet elérése előtt, az ellenkező oldalon levő rugalmas elem kap egy nyomást, így a körkörös mozgást lefékezi. A szabályozás közben az állító munkahengerek helyzete folyamatos mérés és megfigyelés alatt áll úgy, hogy a gép ingó mozgásait még állítás közben is kompenzálni tudja. Ez az innovatív szabályozási technika egy igen gyors légszelep használatával és egy új fejlesztésű giroszkóp által vezérelt szabályozási szoftverrel lehetséges. A keret tömegközépponthoz közeli, szabad függesztésű rendszer – kombinálva az új szoftverrel - először tesz lehetővé egy biztonságos, apró cseppméretű permetezést. Ezzel a rendszerrel a szórókeret biztonságos vezetése nagyobb munkasebességek mellett, s a 40 cm alatti szórásmagassággal, is megvalósítható.

További információért keresse területi képviselőinket!